بلاگ

رینگ موتور چیست؟ بررسی انواع، کاربرد و علت خرابی

رینگ موتور خرید رینگ موتور

یکی از قطعات کوچک ولی کاربردی در خودروها، رینگ موتور یا همان رینگ پیستون نام دارد. این قطعه با قرار گرفتن در شیار پیستون خودرو یک حالت عایق بین پیستون و دیواره سیلندر ایجاد می کند که از ورود گازهای احتراق تحت فشار به مخزن روغن جلوگیری می کند.

این رینگ ها همچنین با جلوگیری از ورود روغن بیش از حد به محفظه احتراق، مصرف روغن در موتور خودرو را نیز تنظیم می کنند. فعالیت و کارکرد درست این حلقه ها برای حداکثر قدرت و کارایی موتور حیاتی می باشد.

انواع رینگ موتور

رینگ موتور (رینگ پیستون) در دو مدل تولید می شود. این دو مدل عبارتند از رینگ پیستون روغنی و رینگ پیستون فشاری که هر کدام وظیفه مهی را برعهده دارند.

رینگ موتور خرید رینگ موتور

رینگ پیستون روغنی

این رینگ وظیفه دارد تا مانع از ورود زیاد روغن به محفقظه احتراق شود و از طرفی چون در اطراف پیستون قرار گرفته است روغن را از کناره سیلنر پاک می کند و به مخزن روغن برمی گرداند. در واقع با کمک رینگ موتور روغن ورودی و خروجی روغن تحت کنترل قرار گرفته و از  مصرف بی‌رویه‌ی آن جلوگیری می‌شود.

از آنجایی که یک لایه بسیار نازک از روغن رابط حلقه/دیوار سیلندر را روان می کند، طبیعی است که مقداری روغن در حین احتراق بسوزد. با این حال، مصرف روغن «عادی» به موتور بستگی دارد.

رینگ فشاری

یکی دیگر از انواع رینگ موتور یا همان رینگ پیستون در خودرور، رینگ فشاری است که وظیفه آن آب بندی محفظه احتراق است. به عبارتی دیکر رینگ فشاری وظیفه جلوگیری از نشت گاز از کناره‌های پیستون به خارج از محفظه‌ی احتراق را دارد. این عمل در هنگام حرکت رفت و برگشتی پیستون موتور رخ می‌دهد.

در نوسانات پیستون رینگ فشاری منبسط شده و به سطح پیستون می‌چسبد و با این کار از خروج گاز جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که درکنار این رینگ بطور حتم باید از رینگ روغنی نیز در سطح پیستون استفاده گردد.

از آنجایی که یک لایه بسیار نازک از روغن رابط حلقه/دیوار سیلندر را روان می کند، طبیعی است که مقداری روغن در حین احتراق بسوزد. با این حال، مصرف روغن «عادی» به موتور بستگی دارد.

برای خرید انواع رینگ موتور وارد فروشگاه یدکیاتو شوید

مشکلات خراب شدن رینگ پیستون

یکی از دلایل شکستن رینگ موتور کارکرد زیاد موتور است. البته شکسته شدن و خرابی رینگ موتور از جمله شایع ترین کشگلات موتور خودرو است که برای تعمیر آن باید موتور باز شود. البته برای تشخیص این مورد عموما وقتی که موتور خودرو شروع به ایجاد سر و صدای زیاد می‌کند و راننده متوجه کم شدن قدرت موتور می‌شود، ذهن تعمیرکار سریع به سمت شکسته شدن رینگ‌ های پیستون کشیده می‌شود.

شایان ذکر است اگر پس از اطلاع از شکستگی و خرابی رینگ موتور، این قطعه تعمیر و یا تعویض نشود، موتور ماشین متحمل فشار زیادی شده و به جداره سیلندرها نیز آسیب رسیده می رساند. در نهایت هزینه‌های گزافی از تعمیر موتور و سیلندر گریبان‌گیر شما خواهد شد. پس بعد متوجه شدن خرابی رینگ ها سریعا اقدام به تعویض نمایید.

رینگ موتور پژو 405

نشانه های خراب شدن شدن رینگ موتور

اثرات منفی رینگ های پیستون بد اغلب به راحتی قابل مشاهده است. مصرف بیش از حد روغن می تواند منجر به خروج دود آبی از لوله اگزوز شما شود، به خصوص در هنگام راه اندازی قبل از گرم شدن موتور و باز شدن حلقه ها در سیلندر. در این حالت خودرو شما روغن سوزی پیدا می کند. همچنین حلقه های فرسوده یا گیر کرده نیز می توانند منجر به شروع سخت و کاهش اسب بخار شوند.

همانطور که موتور در حال چرخش است، پیستون مخلوط سوخت/هوا را قبل از احتراق فشرده می کند. با این حال، حلقه‌های بد باعث می‌شود تا مقداری از سوخت/هوا از محفظه احتراق خارج شود و به طور مؤثری فشرده‌سازی موتور را کاهش داده و راه‌اندازی موتور را دشوارتر می‌کند. هنگامی که ، فشرده سازی کاهش یابد قدرت موتور شما را از بین می رود.

خرید رینگ موتور پژو 405 مارموت

از کجا می توان رینگ موتور خوب تهیه کرد؟

یکی از بهترین رینگ های پیستون یا همان رینگ موتور خودرو در بازار، رینگ های مارموت هستند که توسط یک شرکت لهستانی و به سفارش ایران ساخته می شوند. فعالیت شرکت MAR-MOT از سال 1986 با صادرات به کشورهای رومانی، بلغارستان، مجارستان، چک اسلواکی و … وارد فاز جدیدی شد و با سرمایه گذاری های عظیم،رشد مداوم تجارت ، گسترش سیستماتیک دامنه محصول و بهبود کیفیت فنی و تحولات سیاسی صورت گرفته در دهه 90 میلادی در کشور لهستان توانست به یکی از بزرگترین سازندگان رینگ موتور در اروپا تبدیل شود و امروزه به پشتوانه تجربه 50 ساله به بیش از 35 کشور صادرات دارد و بیش از 2000 محصول را تولید میکند.

شما می توانید برای خرید انواع رینگ های موتور برای خودروهای مختلف و با قیمت مناسب وارد فروشگاه یدکیاتو شوید.

 

5/5 - (3 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *