بلاگ

کاربراتور چیست؟ ساختار و شیوه عملکرد کاربراتور چگونه است؟

لوازم کاربراتور خرید اینترنتی

کاربراتور «قلب» خودرو نامیده می‌شود و نمی‌توان انتظار داشت که اگر «قلب» عملکردهای خود را به درستی انجام ندهد، موتور به درستی عمل کند، اسب بخار مناسبی را ارائه دهد یا به آرامی کار کند. ما در این مطلب از مجله یدکیاتو به معرفی لوازم کاربراتور، ساختار و شیوه عملکرد آن می پردازیم.

کاربراتور چیست؟

کاربراتور وسیله ای است که مسئولیت ترکیب کردن هوا و سوخت در خودرو را برعهده دارد. اجزای کاربراتورها معمولاً شامل یک محفظه ذخیره برای سوخت مایع، یک چوک، یک جت غیرفعال (یا کند کار)، جت اصلی، یک محدود کننده جریان هوا به شکل ونتوری و یک پمپ شتاب دهنده است.

کاربراتورها سوخت را به هوا اضافه می کنند تا مخلوطی درست کنند که برای سوختن در سیلندرها مناسب است. البته در خودرهای جدید کاربراتورها حذف شده اند و سیلندرهای خودروهای مدرن با استفاده از سیستم‌های تزریق سوخت که سوخت کمتری مصرف و آلودگی کمتری ایجاد می‌کنند، تغذیه می‌شوند.

البته شما هنوز کاربراتورها و لوازم کاربراتور را در موتورهای قدیمی‌تر ماشین‌ها و موتورسیکلت‌ها و همچنین در موتورهای فشرده در ماشین‌های چمن‌زنی و اره‌های برقی پیدا خواهید کرد.

لوازم کاربراتور خرید اینترنتی

موتورهای بنزینی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دقیقاً مقدار مناسبی از هوا را جذب کنند تا سوخت به درستی بسوزد، خواه موتور از حالت سرد شروع به کار کند یا در حالت داغ با حداکثر سرعت کار کند.

درست کردن مخلوط سوخت و هوا کار یک ابزار مکانیکی هوشمندانه به نام کاربراتور است: لوله ای که اجازه می دهد هوا و سوخت از طریق سوپاپ ها وارد موتور شود و آنها را در مقادیر مختلف با هم مخلوط کند تا با طیف گسترده ای از شرایط مختلف رانندگی سازگار شود.

ممکن است فکر کنید “کاربراتور” کلمه بسیار عجیبی است، اما از فعل “carburet” آمده است. این یک اصطلاح شیمیایی به معنای غنی‌سازی گاز با ترکیب آن با کربن یا هیدروکربن است. بنابراین، از نظر فنی، کاربراتور وسیله ای است که هوا (گاز) را با سوخت (هیدروکربن) اشباع می کند.

خرید لوازم کاربراتور نیسان

کاربراتور را چه کسی اختراع کرد؟

اولین کاربراتور توسط ساموئل موری در سال 1826 اختراع شد. اولین کسی که کاربراتوری را برای استفاده در موتورهای نفتی به ثبت رساند، زیگفرید مارکوس با حق امتیاز خود در 6 ژوئیه 1872 برای دستگاهی بود که سوخت را با هوا مخلوط می کرد.

قطعات و لوازم کاربراتور

کاربراتور دارای اجزای متعددی است که به در این جا به آن ها می پردازیم

  • ونتوری یا گلوگاه
  • ژیگلور یا مجرای خروج سوخت
  • پمپ شتاب دهنده
  • بدنه
  • ساسات
  • محفظه گاز
  • محفظه راه انداز

کاربراتور چگونه کار می کند؟

کاربراتور به خلاء ایجاد شده توسط موتور برای کشیدن هوا و سوخت به داخل سیلندرها متکی است. دریچه گاز باز و بسته می شود و به این ترتیب هوای بیشتر یا کمتری وارد موتور می گردد. این هوا از طریق دهانه باریکی به نام ونتوری حرکت می کند. این امر باعث ایجاد خلاء لازم برای روشن نگه داشتن موتور می شود.

کاربراتورها از نظر طراحی و پیچیدگی بسیار متفاوت هستند. ساده ترین کاربراتور موجود می تواند اساساً یک لوله عمودی بزرگ هوا در بالای سیلندرهای موتور با یک لوله افقی سوخت باشد که به یک طرف متصل شده است.

خرید لوازم کاربراتور پراید

همانطور که هوا در لوله جریان دارد، باید از یک پیچ خوردگی باریک در وسط عبور کند که باعث افزایش سرعت و کاهش فشار آن می شود. این بخش پیچ خورده ونتوری نامیده می شود. افت فشار هوا یک اثر مکش ایجاد می کند که هوا را از طریق لوله سوخت در کناره می کشد.

هنگامی که یک سیال به فضای باریک تری می ریزد، سرعت آن افزایش می یابد اما فشار آن کاهش می یابد. این نمونه ای از قانون بقای انرژی است: اگر فشار کاهش نمی یافت، سیال با جریان یافتن به بخش باریک انرژی اضافی دریافت می کرد که یکی از اساسی ترین قوانین فیزیک را نقض می کند.

کاربراتور چیست نحوه عملکرد کاربراتور اجزای کاربراتور

در اینجا نحوه کار کاربراتورها به صورت کامل آمده است:

هوا از ورودی هوای خودرو به بالای کاربراتور جریان می یابد و از فیلتری عبور می کند که آن را از زباله ها پاک می کند. هنگامی که موتور برای اولین بار روشن می شود، چوک را می توان تنظیم کرد تا تقریباً بالای لوله را مسدود کند تا مقدار هوای ورودی را کاهش دهد (افزایش محتوای سوخت مخلوط ورودی به سیلندرها).

در مرکز لوله، هوا از طریق پیچ خوردگی باریکی به نام ونتوری عبور می کند. این باعث افزایش سرعت و کاهش فشار آن می شود. افت فشار هوا باعث ایجاد مکش در لوله سوخت می شود و سوخت را جذب می کند. دریچه گاز دریچه ای است که برای باز یا بسته کردن لوله می چرخد. هنگامی که دریچه گاز باز است، هوا و سوخت بیشتری به سمت سیلندرها جریان می یابد، بنابراین موتور قدرت بیشتری تولید می کند و خودرو سریعتر حرکت می کند.

مخلوط هوا و سوخت به داخل سیلندرها جریان می یابد. سوخت از یک مخزن کوچک سوخت به نام محفظه تغذیه شناور تامین می شود. با پایین آمدن سطح سوخت، شناور در محفظه سقوط می کند و دریچه ای را در بالا باز می کند. هنگامی که دریچه باز می شود، سوخت بیشتری برای پر کردن محفظه از مخزن اصلی گاز به داخل جریان می یابد. این باعث می شود شناور بالا بیاید و دریچه را دوباره ببندد.

وظایف کاربراتور

کاربراتور می بایستی خواسته های زیر را برآورده سازد:

۱) تهیه مخلوط صحیح هوا و سوخت برای شرایط مختلف کار موتور در زمانی بسیار کوتاه

۲) مصرف کم سوخت در وضعیت کار عادی موتور

۳) امکان تأمین حداکثر قدرت در حالت بار کامل

۴) روشن شدن موتور در هر دما و کارکرد منظم آن در حالت دور آرام

۵) پایداری تنظیم های انجام یافته برای مدتی طولانی و امکان تنظیم با توجه به شرایط کاری موتور

۶) سادگی، قابلیت اطمینان و دوام

۷) سهولت تعمیر و نگهداری

خرید لوازم کاربراتور

فروشگاه اینترنتی یدکیاتو به منظور تامین قطعات یدکی دارندگان خودروهای کاربراتوری، لوازم کاربراتور پراید، پژو 2000 و نیسان را به صورت کامل فراهم کرده است. شما می توانید برای تهیه لوازم کاربراتور انواع خودرهای ذکر شده، وارد سایت شوید و نسبت به خرید اینترنتی انواع لوازم یدکی مورد نیاز خود اقدام کنید.

خرید لوازم کاربراتور پژو 2000

5/5 - (4 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *