بلاگ

واشر سرسیلندر چیست؟ 7 نشانه سوختن واشر سرسیلندر کدام است؟

واشر سرسیلندر چیست خرید واشرسرسیلندر سوختن واشر سرسیلدر

واشر سرسیلندر از آن دسته قطعات مهم و ضروری خودرو می باشد که نیاز به نگهداری و مراقب دارد. اگر موتور خودرو را به دو قسمت بلوک موتور که در آن پیستون ها و سیلندرها قرار دارند و سرسیلندری که قطعاتی مانند سوپاپ ها، شمع ها و غیره را در خود جای می دهد، تقسیم کنیم، این قطعه بین سرسیلندر و بلوک موتور قرار دارد. ما در این مطلب از مجله یدکیاتو به این موضوع می پردازیم که واشر سرسیلندر چیست و نشانه های سوختن آن کدام است؟

واشر سرسیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر که بین این دو قسمت موتور قرار دارد، برای آب بندی فرآیند احتراق داخلی و جلوگیری از نشت و اختلاط مایعات طراحی شده است. این قطعه نقش مهمی در آب بندی محفظه احتراق موتور بازی می کند تا ماشین شما بتواند فشرده سازی مناسبی را که برای حفظ قدرت موتور شما لازم است ایجاد کند. همچنین از نشت مایع خنک کننده یا روغن در هر جای دیگری جلوگیری و از داغ شدن بیش از حد موتور و آتش گرفتن آن نیز جلوگیری می کند.

به همین دلایل، هنگام ساخت یک واشر سرسیلندر، اکثر تولید کنندگان از لایه های نازک فولاد استفاده می کنند که باعث دوام و پایداری بیشتر آنها می شود. این قطعه به عنوان یک جزء مهم از قاب ماشین شما، نقشی مشابه با اسکلت بدنه ماشین شما دارد. از آنجایی که کوچک کردن موتور یکی از قابل توجه ترین روندها در خودروهای مدرن است، واشر سرسیلندر نیز این روزها سبک تر و سفت تر است.

واشر سرسیلندر تیبا شرکتی سایپا

علت سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

شایع‌ترین علت سوختن یا آسیب‌دیدگی واشر سرسیلندر اغلب به دلیل موتوری است که بیش از حد داغ شده است. دمای بالای موتور معمولاً به دلیل کمبود مایع خنک کننده در رادیاتور است که آن هم معمولاً به دلیل نشتی رخ می دهد. برخی از واشرها بسته به جنسشان احتمالا زودتر از بقیه ضعیف می شوند. به عنوان مثال، آلومینیوم با گرم شدن سریعتر منبسط می شود. فلزاتی که سرعت انبساط حرارتی بالاتری دارند نسبت به گرما حساس ترند. دمای بالاتر می تواند باعث تغییر شکل جسم شود و نتیجه نامطلوبی ایجاد کند. انبساط و اعوجاج سرسیلندر در اثر گرما باعث تضعیف یکپارچگی آن می شود و از آب بندی مناسب واشر سرسیلندر جلوگیری می کند.

هنگامی که واشر سرسرسیلندر بسوزد، بسیار مهم است که فوراً به آن رسیدگی شود. ادامه کار با وسیله نقلیه با واشر سوخته می تواند صدمات جدی و جبران ناپذیری به موتور وارد کند. از آنجایی که واشر به عنوان مهر و موم روی سرسیلندر استفاده می شود، باعث حفظ فشار قدرت موتور می شود. هنگامی که واشر بسوزد، دیگر نمی تواند به عنوان مهر و موم عمل کند و اجازه می دهد تا فشار موتور خارج شود و به طور قابل توجهی قدرت موتور را کاهش می دهد که یکی از معدود نشانه های واشر سرسیلندر سوخته است.

علاوه بر این، گذرگاه های روغن و مایع خنک کننده ممکن است شروع به نشت به مناطقی کنند که نباید در آنجا حضور داشته باشند. هنگامی که مایع خنک کننده وارد محفظه های احتراق می شود، روغن موتور را مخلوط و رقیق می کند و در عین حال قابلیت خنک کنندگی سیستم خنک کننده را کاهش می دهد که ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد موتور شود.

واشر سرسیلندر پراید یورو 4 شرکتی سایپا

واشر سرسیلندر چیست خرید واشرسرسیلندر

علائم واشر شرسیلندر سوخته

موتور برای کار به سه مایع حیاتی متکی است: سوخت، مایع خنک کننده و روغن موتور. اگر واشر سرسیلندر بسوزد، تمام سیالات ممکن است به محفظه احتراق وارد یا از آن خارج شوند. ممکن است متوجه چند یا همه موارد زیر شوید:

 1. گرمای بیش از حد – ناشی از کمبود یا کاهش مایع خنک کننده است. همچنین در اثر ورود هیدروکربن ها به سیستم خنک کننده ایجاد می شود.
 2. دود سفید، آبی یا خاکستری – نشان دهنده ورود مایع خنک کننده یا روغن به محفظه احتراق است.
 3. از دست دادن قدرت – به دلیل عدم فشرده سازی که منجر به کاهش توان و کاهش راندمان سوخت می شود.
 4. تغییر رنگ روغن – روغنی که ظاهر شیر شکلاتی دارد، نشان دهنده مخلوط شدن مایع خنک کننده با روغن در موتور است.
 5. دیر روشن شدن خودرو و بد کار کردن موتور
 6. خروج آب از اگزوز
 7. همچنین در صورتی که موتور خودرو گرم است و بخار از اگزوز خارج شود نشانه مشکل در واشر سرسیلندر است.

واشر سرسیلندر پیکان شرکتی ایساکو

دلایل سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

اما اگر بخواهیم بگوییم که به چه دلیل این واشر موتور می‌سوزد، باید بگوییم که به چند دلیل بسیار مهم این اتفاق می‌افتد که عبارت است از :

 • کمبود آب در رادیاتور
 • پیچیده شدن شیلنگ ورودی و خروجی آب
 • بسته شدن مجرای آب در موتور
 • ایراد در ترموستات
 • خراب بودن واترپمپ
 • تولید حرارت بسیار زیاد موتور به علت گاز دادن‌های شدید و طولانی مدت در حالت درجا

خرید واشر سرسیلندر با کیفیت

یکی از مواردی که می تواند در افزایش طول عمر واشر سرسیلندر موثر باشد، کیفیت و مرغوب بودن این قطعه است. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی یدکیاتو نسبت به خرید واشر سرسیلندر مرغوب و با کیفیت برای انواع خودروها اقدام کنید. فروشگاه یدکیاتو لوازمات و قطعات یدکی خریداری شده توسط شما را در کوتاه ترین زمان به سراسر کشور ارسال می کند.

ورود به فروشگاه یدکیاتو

5/5 - (4 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *